2015. aastast ilmuvad Novaatori uudised Eesti rahvusringhäälingu veebilehe teadusrubriigis ERR Novaator (novaator.err.ee).

Novaator - Töö mõõganeelajate elust pälvis pila-Nobeli
05.10.2007 12:33

Töö mõõganeelajate elust pälvis pila-Nobeli

Villu Päärt
Skype: villu.paart
villu.paart@ut.ee
Loe kommentaare (0)
Samal teemal (6)

Millised on mõõganeelaja elukutsega kaasnevad peamised ohud? Selgub, et kõige levinum töövigastus on kerge kurguvalu. Kuigi karta oleks võinud palju hullemat.

Mõõganeelajate elukutsega kaasnevaid ohte käsitlev uuring tõi Suurbritannia Gloucestershire’i haigla radioloogile Brian Witcombe’ile tänavuse Ig Nobeli meditsiinipreemia, kirjutas The Guardian.

Ig Nobelid on paroodia päris Nobelitele, mis antakse veidrate ja naljakate teadustööde eest. Näiteks on eelmistel aastatel auhinna toonud tsentrifugaaljõuga töötav sünnitusmasin, mis keerutab sünnitavat naist suurel kiirusel. Auhinna vääriliseks tunnistati ka Suurbritannias valminud ametlik kuueleheküljeline õpetus, kuidas valmistada teed.

Teadusajakirjas British Medical Journal ilmunud artiklis kirjutas Witcombe, et mõõganeelajad olid teadlikud oma elukutsega kaasnevatest ohtudest. Teaduskirjandusest õnnestus tal leida vaid kaks teadet selle tööga kaasnenud vigastustest, seega otsis radioloog üles ligi poolsada mõõganeelajat, et uurida nende töövõtteid ning ohte.

Kurguvalu on kõige sagedasem siis, kui mõõganeelajad alles õpivad oma kunsti või kui nad kasutavad veidra kujuga mõõku või neelavad mitut mõõka korraga.

Samuti selgus, et üks neelaja oli kõvera saabli neelamise ajal rebestanud neelu, teisel tekkis mõõgavigastuse tagajärjel söögitoru põletik, mis kandus üle ka kopsukelmele. Vigastuse põhjustajaks oli hoopis aara, kes mõõganeelaja õlal end valitseda ei suutnud.

Eile Harvardi ülikoolis said kümme võitjat oma preemia kätte, auhindu andsid üle ehtsad nobelistid.

Rahupreemia pälvisid USAs Daytonis asuvate USA õhujõudude labori teadlased, kes pakkusid välja kolmeleheküljelise ettepaneku keemiarelvast, mis tekitaks vastaspoole sõduritel omavahelist seksuaalset iha.

Ettepaneku tõi päevavalgele bioloogiliste relvade vastu võitleva rühmituse Sunshine Project teabenõue.

Ig Nobelite taga seisev Marc Abramhs, kes toimetab ebatavalisi teadustöid koondavat ajakirja Annals of Improbable Research ütles, et pole teada, kas keemiarelva kohta saadud dokument oli töö algus või lõpp ning võimalik, et töö sellise relva kallal käib tänaseni.

Kirjanduspreemia sai Glenda Browne Austraaliast sõna “the” kohta ning probleemidest, mis selle sõna kasutamisel tekivad.

Keeleteaduse preemia läks Barcelona ülikooli teadlastele Juan Manuel Toro, Josep Trobalon and Núria Sebastián-Gallésele, kes tegid rottide peal kindlaks, et loomad ei tee vahet, kas tagurpidi räägitakse jaapani või hollandi keelt.

Füüsikapreemia said L Mahadevan Harvardist ja Enrique Cerda Villablanca Santiago ülikoolist. Nad uurisid, kuidas linad kortsu lähevad.

Bioloogiapreemia viis koju Hollandisse Eindhoveni tehnikaülikooli teadlane Johanna van Bronswijk. Tema tööks oli inimestega voodit jagavate satikate, lestade, ämblike, bakterite, vetikate ja seente loendus.

Keemiapreemia pälvis jaapanlane Mayu Yamamoto töö eest, mis uuris võimalusi eraldada lehmasõnnikust vaniljeekstrakti.

Toidualase preemia võitis Brian Wansink Cornelli ülikoolist, kes uuris inimese täitmatut isu põhjatu isetäituva supipoti abil.

Majanduspreemia laureaadiks sai Taiwani teadlane Kuo Cheng Hsieh, kes leiutas seadme, mis aitab pangaröövleid võrgu abil kinni püüda.

Lennundusalastest töödest märgiti ära Argentiina teadlaste töö, mis tõestas, et Viagra aitab hamstritel paremini ajavahega kohaneda.

 

Stephan Brunet Macphreak 19.09.2014 13:33

Kassipidamine laastab inimese vaimse tervise?

Täna öösel anti Harvardi ülikoolis üle selleaastased pila-Nobeli auhinnad.

Reuters/Scanpix 13.09.2013 10:20

Kas ooperiaariad aitavad südamesiirdamise järel taastuda?

Kuidas saab vee peal joosta? Miks ühekäeline mees plaksutamise eest arestikambrisse viidi?

27.08.2013 13:47

Tšiili teleskoop teeb parimaid tähefotosid (3)

Uus kaamerasüsteem lubab astronoomidel saada üliteravaid pilte.

28.03.2012 11:29

Limakud matkivad maanteevõrku (2)

Elusloodus arvutab kiiresti ja täpselt.

22.12.2011 13:13

Kuidas pääseda vikatimehe eest? (1)

Retsept on lihtne: tuleb kiiresti kõndida.

01.04.2011 16:11

Käsikiimlus vaigistab rahutud jalad (3)

Onaneerimisele on ikka püütud piire panna. Kes poleks kuulnud jutte sellest, kuidas liigselt tegutsedes kukub teatav kehaosa küljest või muutuvad peopesad karvaseks. Või siis legendi, et masturbeerijad jäävad nõrgamõistuslikuks.

28.12.2010 21:47

Kuidas jõuluvana selle kõigega hakkama sai? (1)

Üks öö. Sajad miljonid kinke ootavad lapsed. Kuidas jõuluvana oma ülesandega suudab toime tulla?

01.10.2010 12:35

Vandumine aitab valu vastu, Ameerika mäed vähendavad astmahooge (3)

Inimesed suudavad hoida käsi jääkülmas vees märksa kauem aega, kui nad seejuures vannuvad.

12.05.2010 14:19

Kuidas taju meiega trikitab VIDEOD TÄIENDATUD (1)

Milliseid trikke on võimalik teha tundes inimtaju täpsemaid toimemehhanisme?

05.10.2009 14:54

Kas ohtlikum on löök pähe tühja või täis õllepudeliga? (2)

Tühi pudel on ohtlikum, selgitasid Šveitsi Berni ülikooli teadlased, kes püüdsid küsimust lahendada eksperimentide abil.

12.06.2008 19:33

Miks Mentos dieetkoka purskama paneb? VIDEO

Miljonid vaatajad on YouTube’is videot vaadates imestanud, miks paiskub dieetkoka pudelist välja mitmemeetrine juga, kui pudelisse on pistetud Mentose köhakommid.

05.10.2007 12:33

Töö mõõganeelajate elust pälvis pila-Nobeli

Millised on mõõganeelaja elukutsega kaasnevad peamised ohud? Selgub, et kõige levinum töövigastus on kerge kurguvalu. Kuigi karta oleks võinud palju hullemat.

D. Wächter, W. Seuntjens 09.09.2013 17:10

Pila-Nobelite ootuses: inimesed punastavad ka pimedas

Piinlikkustunne teeb hämaras põsed punaseks.

22.09.2012 08:31

Surnud lõhe ajus toimub midagi? (1)

Kas isegi surnud kala peas võib täheldada ajuaktiivsust?

17.03.2012 12:01

Kosmosesse rongiga? (1)

Kiiresti ja odavalt ilmaruumi pääsemiseks tuleb ehitada tunnel.

30.09.2011 13:18

Tänavu sattus pilanobelistide hulka ka Vilniuse linnapeaLisatud tseremoonia ülekande video

Mida teha, kui luksusautod pidevalt valesti otse jalgrattateele pargivad?

07.02.2011 21:42

Klaas võib sulada ka külmutades

Eksperimendid näitasid, et absoluutse nulli lähedase temperatuuri juures klaas sulab.

30.11.2010 17:44

Bakterid lahendavad sudokut (1)

Sudoku veetlus on levinud ka prokarüootide ehk eeltuumsete rakkude maailma.

18.06.2010 07:40

Jalgpall ohustab südant? Sakslastel jah, itaallastel mitte

Kahe aasta tagune Saksamaa Müncheni ülikooli teadlaste uuring näitas, et südameprobleemidega haiglasse sattunud saksa meeste arv kasvas rohkem kui kolm korda, kui Saksamaa meeskond mängis 2006. aastal jalgpalli MMi finaalturniiril.

22.12.2009 18:43

Mootorpõlv muudab jooksmise efektiivsemaks (1)

Jaapani teadlased on välja mõelnud seadme, mille abil on jooksjal võimalik vähem energiat kulutades sama kiirust säilitada.

03.10.2008 08:09

Rasestumisvastase Coca-Cola eest auhinnaks pila-Nobel

Igal aastal annab ajakiri Annals of Improbable Research tõeliste Nobeli preemiate jagamisele eelneval nädalal välja pila-Nobelid – Ig Nobeli auhinnad kõige veidramatele ja naljakamatele teadustöödele, mis on ilmunud maailma mainekates teadusajakirjades.

18.12.2007 21:48

Teadlane on end pühendanud jõuluvanadele

Detsembris ei käi ringi mitte ainult jõuluvanad. On veel üks veider vanem härrasmees – professor John Trinkaus, New Yorgi Zicklini ärikoolist, kelle kohta võiks samahästi nagu jõuluvanagi kohta öelda, et ta on välja mõeldud.

28.06.2007 23:59

Mängupartide 15 aastat kestnud ilmareis jõudmas Euroopasse

Ameerika okeanograaf Curtis Ebbesmeyer on juba 15 aastat jälginud mänguparte. Ei, tema vaimse tervisega on kõik kõige paremas korras.

 
Küsi teadlaselt
Teatavasti vee ruumala paisub nii soojenemisel (aurustumisel) kui ka jäätumisel. Oletame, et on üks anum, mis on vett täis ja on purunematu. Mis hakkab juhtuma siis, kui sundida sellel veel jäätuda?
Jaak Kikas, Tartu ülikooli füüsika instituudi direktor :

See on huvitav küsimus, millele täpse kvantitatiivse vastuse andmine polegi nii lihtne. Üldiselt aga võiks vastata nii: kui paisumisvõimalus puudub,

Loe edasi!
Esita küsimus Kõik
Tartu Ülikool
Idee
Veider teadus