2015. aastast ilmuvad Novaatori uudised Eesti rahvusringhäälingu veebilehe teadusrubriigis ERR Novaator (novaator.err.ee).

Novaator
30.09.2011 13:18

Tänavu sattus pilanobelistide hulka ka Vilniuse linnapea

Villu Päärt
Skype: villu.paart
villu.paart@ut.ee
Loe kommentaare (0)
Samal teemal (8)

Mida teha, kui luksusautod pidevalt valesti otse jalgrattateele pargivad?

Vilniuse linnapea Arturas Zuokas kasutas selle aasta augustis probleemile tähelepanu juhtimiseks soomustransportööri BTR-60, lömastades selle abil valesti parkinud Mercedese.

Täna öösel toimunud Ig Nobelite tseremoonial pärjati leedulane selle teo eest Ig Nobeli rahupreemiaga.

Igal aastal Nobeli preemiate väljakuulutamise eel annavad humoorikate teadustööde tutvustamisele pühendunud ajakiri Annals of Impropable Research koostöös Harvardi ülikooliga välja Nobeli preemiate analoogina väljamõeldud pilapreemiaid teadustööde eest, mis esmalt panevad muigama ja siis mõtlema.

Nii on varasemate aastate laureaatide tööd uurinud, kui edukas rasestumisvastane vahend on Coca-ColaKas ohtlikum on löök pähe täis või tühja õllepudeliga? Kuidas mõjub mõõganeelaja töö tervisele? Mullu  oli võitjate seas töö, mis näitas, et vandumine suudab tõhusalt valu vaigistada.

Tänavu oli lisaks Vilniuse linnapeale auhinnavõitjate seas veel kaks teadlast, kes said bioloogiapreemia avastuse eest, et Austraalias elavad isased mardikad (Julodimorpha bakervelli) üritusid paarituda õllepudelitega, olles aetud segadusse pudeli sildi särast ja pudelipõhjas olevatest kühmukestest.

“Me oleme 23 aastat oodanud telefonikõnet, et see töö saab auhinna, nüüd see tuli,” ütlesid selle preemia võitjad. Päris Nobeli preemia laureaatide käest auhindu vastu võtma olid tulnud enamik tänavusi pilapreemia laureaate.

Kirjanduspreemia sai John Perry struktureeritud prokrastinatsiooniteooria eest, mis väidab, et olemaks edukas prokrastinatsioonis, ehk asjade edasilükkamises, tuleb alati tegeleda millegi tähtsaga, mis võimaldab vältida tegelemist millegi veel tähtsamaga.

Füüsikapreemia võitnud töö oli Prantsusmaalt. Teadlased püüdsid leida seletust, miks kettaheitjatel hakkab pea ringi käima, samas kui vasaraheitjatel seda muret pole.

Matemaatikapreemia läks suurele ennustajate seltskonnale, kes on väsimatult väitnud, millal saabub maailmalõpp. Auhinnasaajate seas on Dorothy Martin, kes ennustas maailmalõppu 1954. aastal. Pat Robertsoni ennustuse kohaselt pidi maailm lõpu leidma 1982. aastal. Prohvet Elizabeth Care kuulutas lõppu 1990. aastal. Korealase Lee Jang Rimi järgi pidi maailm lõppema 1992. aastal, viis aastat hilisemaks pani selle tähtaja Jaapani ennustaja Shoko Asahara. Ugandast pärit Credonia Mwerinde ütles, et kõik saab läbi 1999. aastal. Ameeriklane Harold Camping nimetas maailmalõpupäevaks 6. septembrit 1994 ja kui midagi ei juhtunud, siis parandas, et õige päev on siiski 21. oktoober 2011.

Preemia omistati neile selle eest, et nad õpetasid maailmale, kuidas matemaatiliste oletuste ja arvutustega tuleb olla väga ettevaatlik.

Avaliku ohutuse töö eest sai preemia Toronto ülikooli teadlane John Senders 1967. aastast pärit liiklusohutusalase uuringu eest, mille käigus kiirteel roolis olevat juhti segas pidevalt kõrvalistuja, kattes tal käega silmad. 

Viinis kilpkonni uuriva labori teadlased on leidnud, et kuigi kilpkonnad on täiesti seltskondlikud olendid, pole nende puhul täheldatav, et haigutamine oleks nakkav, nagu see on tihtipeale inimestel. Tänavune füsioloogia pilanobel kuulub neile.

Keemiapreemia pälvisid Jaapani teadlased ohusignaali leiutamise eest, mis pihustab inimeste äratamiseks pulbrit, mis on valmistatud kõigile sushisõpradele tuntud jaapani wasabist. Preemia tõi uuring, mis käsitles seda, kui palju wasabit tuleb õhku pritsida, et inimene ärkaks.

Meditsiinipreemia said majandusteadlased, kes uurisid, miks inimesed teevad teatud otsuseid paremini ja teisi jälle kehvemini, kui neil tuleb kannatada vastupandamatut soovi urineerida.

Oslo ülikooli teadlane Karl Halvor Teigen võitis psühholoogiapreemia uuringu eest, miks inimesed ohkavad. Uuringus lasti inimestel lahendada lahendamatuid ülesandeid ja jälgiti, mille peale nad ohkavad.

Vaata videot teost, mille eest Vilniuse linnapea sai preemia.


Vaata auhinnatseremooniat:

 

Stephan Brunet Macphreak 19.09.2014 13:33

Kassipidamine laastab inimese vaimse tervise?

Täna öösel anti Harvardi ülikoolis üle selleaastased pila-Nobeli auhinnad.

Reuters/Scanpix 13.09.2013 10:20

Kas ooperiaariad aitavad südamesiirdamise järel taastuda?

Kuidas saab vee peal joosta? Miks ühekäeline mees plaksutamise eest arestikambrisse viidi?

27.08.2013 13:47

Tšiili teleskoop teeb parimaid tähefotosid (3)

Uus kaamerasüsteem lubab astronoomidel saada üliteravaid pilte.

28.03.2012 11:29

Limakud matkivad maanteevõrku (2)

Elusloodus arvutab kiiresti ja täpselt.

22.12.2011 13:13

Kuidas pääseda vikatimehe eest? (1)

Retsept on lihtne: tuleb kiiresti kõndida.

01.04.2011 16:11

Käsikiimlus vaigistab rahutud jalad (3)

Onaneerimisele on ikka püütud piire panna. Kes poleks kuulnud jutte sellest, kuidas liigselt tegutsedes kukub teatav kehaosa küljest või muutuvad peopesad karvaseks. Või siis legendi, et masturbeerijad jäävad nõrgamõistuslikuks.

28.12.2010 21:47

Kuidas jõuluvana selle kõigega hakkama sai? (1)

Üks öö. Sajad miljonid kinke ootavad lapsed. Kuidas jõuluvana oma ülesandega suudab toime tulla?

01.10.2010 12:35

Vandumine aitab valu vastu, Ameerika mäed vähendavad astmahooge (3)

Inimesed suudavad hoida käsi jääkülmas vees märksa kauem aega, kui nad seejuures vannuvad.

12.05.2010 14:19

Kuidas taju meiega trikitab VIDEOD TÄIENDATUD (1)

Milliseid trikke on võimalik teha tundes inimtaju täpsemaid toimemehhanisme?

05.10.2009 14:54

Kas ohtlikum on löök pähe tühja või täis õllepudeliga? (2)

Tühi pudel on ohtlikum, selgitasid Šveitsi Berni ülikooli teadlased, kes püüdsid küsimust lahendada eksperimentide abil.

12.06.2008 19:33

Miks Mentos dieetkoka purskama paneb? VIDEO

Miljonid vaatajad on YouTube’is videot vaadates imestanud, miks paiskub dieetkoka pudelist välja mitmemeetrine juga, kui pudelisse on pistetud Mentose köhakommid.

05.10.2007 12:33

Töö mõõganeelajate elust pälvis pila-Nobeli

Millised on mõõganeelaja elukutsega kaasnevad peamised ohud? Selgub, et kõige levinum töövigastus on kerge kurguvalu. Kuigi karta oleks võinud palju hullemat.

D. Wächter, W. Seuntjens 09.09.2013 17:10

Pila-Nobelite ootuses: inimesed punastavad ka pimedas

Piinlikkustunne teeb hämaras põsed punaseks.

22.09.2012 08:31

Surnud lõhe ajus toimub midagi? (1)

Kas isegi surnud kala peas võib täheldada ajuaktiivsust?

17.03.2012 12:01

Kosmosesse rongiga? (1)

Kiiresti ja odavalt ilmaruumi pääsemiseks tuleb ehitada tunnel.

30.09.2011 13:18

Tänavu sattus pilanobelistide hulka ka Vilniuse linnapeaLisatud tseremoonia ülekande video

Mida teha, kui luksusautod pidevalt valesti otse jalgrattateele pargivad?

07.02.2011 21:42

Klaas võib sulada ka külmutades

Eksperimendid näitasid, et absoluutse nulli lähedase temperatuuri juures klaas sulab.

30.11.2010 17:44

Bakterid lahendavad sudokut (1)

Sudoku veetlus on levinud ka prokarüootide ehk eeltuumsete rakkude maailma.

18.06.2010 07:40

Jalgpall ohustab südant? Sakslastel jah, itaallastel mitte

Kahe aasta tagune Saksamaa Müncheni ülikooli teadlaste uuring näitas, et südameprobleemidega haiglasse sattunud saksa meeste arv kasvas rohkem kui kolm korda, kui Saksamaa meeskond mängis 2006. aastal jalgpalli MMi finaalturniiril.

22.12.2009 18:43

Mootorpõlv muudab jooksmise efektiivsemaks (1)

Jaapani teadlased on välja mõelnud seadme, mille abil on jooksjal võimalik vähem energiat kulutades sama kiirust säilitada.

03.10.2008 08:09

Rasestumisvastase Coca-Cola eest auhinnaks pila-Nobel

Igal aastal annab ajakiri Annals of Improbable Research tõeliste Nobeli preemiate jagamisele eelneval nädalal välja pila-Nobelid – Ig Nobeli auhinnad kõige veidramatele ja naljakamatele teadustöödele, mis on ilmunud maailma mainekates teadusajakirjades.

18.12.2007 21:48

Teadlane on end pühendanud jõuluvanadele

Detsembris ei käi ringi mitte ainult jõuluvanad. On veel üks veider vanem härrasmees – professor John Trinkaus, New Yorgi Zicklini ärikoolist, kelle kohta võiks samahästi nagu jõuluvanagi kohta öelda, et ta on välja mõeldud.

28.06.2007 23:59

Mängupartide 15 aastat kestnud ilmareis jõudmas Euroopasse

Ameerika okeanograaf Curtis Ebbesmeyer on juba 15 aastat jälginud mänguparte. Ei, tema vaimse tervisega on kõik kõige paremas korras.

 
Küsi teadlaselt
Teatavasti vee ruumala paisub nii soojenemisel (aurustumisel) kui ka jäätumisel. Oletame, et on üks anum, mis on vett täis ja on purunematu. Mis hakkab juhtuma siis, kui sundida sellel veel jäätuda?
Jaak Kikas, Tartu ülikooli füüsika instituudi direktor :

See on huvitav küsimus, millele täpse kvantitatiivse vastuse andmine polegi nii lihtne. Üldiselt aga võiks vastata nii: kui paisumisvõimalus puudub,

Loe edasi!
Esita küsimus Kõik
Tartu Ülikool
Idee
Veider teadus