2015. aastast ilmuvad Novaatori uudised Eesti rahvusringhäälingu veebilehe teadusrubriigis ERR Novaator (novaator.err.ee).

Novaator - Surnud lõhe ajus toimub midagi?
22.09.2012 08:31

Surnud lõhe ajus toimub midagi?

Villu Päärt
Skype: villu.paart
villu.paart@ut.ee
Loe kommentaare (1)
Samal teemal (7)

Kas isegi surnud kala peas võib täheldada ajuaktiivsust?

Ameerika teadlased Craig Bennett, Abigail Baird, Michael Miller, and George Wolford juhtisid neuroteadlaste tähelepanu sellele, et ajukuvamismeetodeid kasutavates uuringutes saadakse tohutul hulgal valepositiivseid tulemusi.

Selle näitlikustamiseks võtsid nad ühe surnud Atlandi lõhe, uurisid selle aju funktsionaalse magnetresonantstomograafiga ning näitasid, et ilma statistikat korrigeerimata saadud tulemusi saab tõlgendada nii, et ka surnud kala peas esineb ajuaktiivsus.

Teadlased said selle kaks aastat tagasi ilmunud uuringu eest Nobeli auhindade eel väljaantavate naljaauhindade Ig Nobel neuroteaduste preemia. Auhindu annavad sellel Harvardi ülikoolis peetaval galaõhtul kätte nobelistid ning preemia taga on esmapilgul naljakate, kuid mõtlemapanevate teadussaavutuste tutvustamisele pühendunud ajakiri Annals of Improbable Research.

Lõuna-Rootsis Telleborgi maakonnas Anderslöv külas muutusid kõigi varem heledapäiste naiste juuksed ühtäkki roheliseks. Keskkonnainsener Johan Petterson suutis välja selgitada selle veidra nähtuse põhjuse – vasksetes soojaveetorudes oli vesi liiga kauaks seisma jäänud. Ta pakkus ka lahenduse: naised peaks duši all käima harvem või kasutama selleks ainult külma vett. Petterson pälvis selle eest Ig Nobeli keemiaauhinna.

Psühholoogiapreemia võitsid teadlased, kes möödunud aasta lõpus avaldasid ajakirjas Psychological Science artikli, milles kirjeldasid nähtust, kuidas kehaasend mõjutab nägemistaju. Mängukonsooli Wii lisaseadmel Balance Board seisvad katsealused pidid võrdlema erinevate ehitiste kõrgusi. Selgus, et kui nad olid kallutatud vasakule, siis pidasid inimesed Eiffeli torni väiksemaks.

Rahupreemia võitis Venemaal Tšeljabinskis asuv firma SKN, mis toodab vanast lõhkeainest nanoteemante.

Akustikaauhinna said Kazutaka Kurihara and Koji Tsukada Jaapanist. Nende seade SpeechJammer on kõnesegaja, mis väikese viivitusega esitab kajana inimese enda kõnet uuesti.

Kirjandusauhind läks USA riigikontrollile, mis avaldas tänavu mais raporti raportitest, mis raporteerivad raportite kohta käivatest raportitest.

Ameerika ja Suurbritannia teadlased jagasid füüsikaauhinna uurimuse eest, mis kirjeldas jõude, mis mõjutavad hobusesaba soengu kuju.

Vedelike dünaamika alane auhinna pälvisid kaks teadlast uurimuse eest selle kohta, mis juhtub, kui inimene kõnnib kohvitass käes.

Anatoomiaauhinna jagasid Hollandi ja USA teadlane töö eest, mis kirjeldas katseid, kus šimpansid vaatasid teiste šimpanside tagumikest tehtud fotosid. Selgus, et loomad suudavad ka sel moel oma liigikaaslastel vahet teha.

Meditsiiniauhind läks Prantsusmaa teadlastele, kes avaldasid ajakirjas World Journal of Gastroenterology viis aastat tagasi soovitused arstidele, kuidas koloskoopia ajal minimiseerida riski, et patsient lõhki läheks. Kolonoskoopia on soolestikuuuring, mille ajal päraku kaudu viiakse inimese sisse uurimisseade, pumbates samal ajal soolde juurde õhku.

Varasematel aastatel on Ig Nobeli pälvinud näiteks teadlased, kes on näidanud, et vandumine aitab valu vastu.

 

Stephan Brunet Macphreak 19.09.2014 13:33

Kassipidamine laastab inimese vaimse tervise?

Täna öösel anti Harvardi ülikoolis üle selleaastased pila-Nobeli auhinnad.

Reuters/Scanpix 13.09.2013 10:20

Kas ooperiaariad aitavad südamesiirdamise järel taastuda?

Kuidas saab vee peal joosta? Miks ühekäeline mees plaksutamise eest arestikambrisse viidi?

27.08.2013 13:47

Tšiili teleskoop teeb parimaid tähefotosid (3)

Uus kaamerasüsteem lubab astronoomidel saada üliteravaid pilte.

28.03.2012 11:29

Limakud matkivad maanteevõrku (2)

Elusloodus arvutab kiiresti ja täpselt.

22.12.2011 13:13

Kuidas pääseda vikatimehe eest? (1)

Retsept on lihtne: tuleb kiiresti kõndida.

01.04.2011 16:11

Käsikiimlus vaigistab rahutud jalad (3)

Onaneerimisele on ikka püütud piire panna. Kes poleks kuulnud jutte sellest, kuidas liigselt tegutsedes kukub teatav kehaosa küljest või muutuvad peopesad karvaseks. Või siis legendi, et masturbeerijad jäävad nõrgamõistuslikuks.

28.12.2010 21:47

Kuidas jõuluvana selle kõigega hakkama sai? (1)

Üks öö. Sajad miljonid kinke ootavad lapsed. Kuidas jõuluvana oma ülesandega suudab toime tulla?

01.10.2010 12:35

Vandumine aitab valu vastu, Ameerika mäed vähendavad astmahooge (3)

Inimesed suudavad hoida käsi jääkülmas vees märksa kauem aega, kui nad seejuures vannuvad.

12.05.2010 14:19

Kuidas taju meiega trikitab VIDEOD TÄIENDATUD (1)

Milliseid trikke on võimalik teha tundes inimtaju täpsemaid toimemehhanisme?

05.10.2009 14:54

Kas ohtlikum on löök pähe tühja või täis õllepudeliga? (2)

Tühi pudel on ohtlikum, selgitasid Šveitsi Berni ülikooli teadlased, kes püüdsid küsimust lahendada eksperimentide abil.

12.06.2008 19:33

Miks Mentos dieetkoka purskama paneb? VIDEO

Miljonid vaatajad on YouTube’is videot vaadates imestanud, miks paiskub dieetkoka pudelist välja mitmemeetrine juga, kui pudelisse on pistetud Mentose köhakommid.

05.10.2007 12:33

Töö mõõganeelajate elust pälvis pila-Nobeli

Millised on mõõganeelaja elukutsega kaasnevad peamised ohud? Selgub, et kõige levinum töövigastus on kerge kurguvalu. Kuigi karta oleks võinud palju hullemat.

D. Wächter, W. Seuntjens 09.09.2013 17:10

Pila-Nobelite ootuses: inimesed punastavad ka pimedas

Piinlikkustunne teeb hämaras põsed punaseks.

22.09.2012 08:31

Surnud lõhe ajus toimub midagi? (1)

Kas isegi surnud kala peas võib täheldada ajuaktiivsust?

17.03.2012 12:01

Kosmosesse rongiga? (1)

Kiiresti ja odavalt ilmaruumi pääsemiseks tuleb ehitada tunnel.

30.09.2011 13:18

Tänavu sattus pilanobelistide hulka ka Vilniuse linnapeaLisatud tseremoonia ülekande video

Mida teha, kui luksusautod pidevalt valesti otse jalgrattateele pargivad?

07.02.2011 21:42

Klaas võib sulada ka külmutades

Eksperimendid näitasid, et absoluutse nulli lähedase temperatuuri juures klaas sulab.

30.11.2010 17:44

Bakterid lahendavad sudokut (1)

Sudoku veetlus on levinud ka prokarüootide ehk eeltuumsete rakkude maailma.

18.06.2010 07:40

Jalgpall ohustab südant? Sakslastel jah, itaallastel mitte

Kahe aasta tagune Saksamaa Müncheni ülikooli teadlaste uuring näitas, et südameprobleemidega haiglasse sattunud saksa meeste arv kasvas rohkem kui kolm korda, kui Saksamaa meeskond mängis 2006. aastal jalgpalli MMi finaalturniiril.

22.12.2009 18:43

Mootorpõlv muudab jooksmise efektiivsemaks (1)

Jaapani teadlased on välja mõelnud seadme, mille abil on jooksjal võimalik vähem energiat kulutades sama kiirust säilitada.

03.10.2008 08:09

Rasestumisvastase Coca-Cola eest auhinnaks pila-Nobel

Igal aastal annab ajakiri Annals of Improbable Research tõeliste Nobeli preemiate jagamisele eelneval nädalal välja pila-Nobelid – Ig Nobeli auhinnad kõige veidramatele ja naljakamatele teadustöödele, mis on ilmunud maailma mainekates teadusajakirjades.

18.12.2007 21:48

Teadlane on end pühendanud jõuluvanadele

Detsembris ei käi ringi mitte ainult jõuluvanad. On veel üks veider vanem härrasmees – professor John Trinkaus, New Yorgi Zicklini ärikoolist, kelle kohta võiks samahästi nagu jõuluvanagi kohta öelda, et ta on välja mõeldud.

28.06.2007 23:59

Mängupartide 15 aastat kestnud ilmareis jõudmas Euroopasse

Ameerika okeanograaf Curtis Ebbesmeyer on juba 15 aastat jälginud mänguparte. Ei, tema vaimse tervisega on kõik kõige paremas korras.

 
Küsi teadlaselt
Teatavasti vee ruumala paisub nii soojenemisel (aurustumisel) kui ka jäätumisel. Oletame, et on üks anum, mis on vett täis ja on purunematu. Mis hakkab juhtuma siis, kui sundida sellel veel jäätuda?
Jaak Kikas, Tartu ülikooli füüsika instituudi direktor :

See on huvitav küsimus, millele täpse kvantitatiivse vastuse andmine polegi nii lihtne. Üldiselt aga võiks vastata nii: kui paisumisvõimalus puudub,

Loe edasi!
Esita küsimus Kõik
Tartu Ülikool
Idee
Veider teadus