2015. aastast ilmuvad Novaatori uudised Eesti rahvusringhäälingu veebilehe teadusrubriigis ERR Novaator (novaator.err.ee).

Novaator - Küsi teadlaselt

Küsi teadlaselt: teemad / Inimene / 22.07.2010 küsis Kristo

Küsi teadlaselt: Inimene

22.07.2010 10:42
Kristo

Miks osad inimesed muutuvad alkoholi tõttu kurjaks, teised aga leebeks?

22.07.2010 10:47
Helen Bogdanov, Tervise Arengu Instituudi alkoholi liigtarvitamise ennetamise peaspetsialist

Alkohol on toksiline aine, mille mõju kesknärvisüsteemile ja organitele on nii otsene kui kaudne.

Alkoholitarvitamise esmane mõju – lõdvestav ja rahustav tunne on märk peaaegu kohestest alkoholi toimel aju närvirakkudes aset leidvatest keemilistest muutustest.

Mida rohkem alkoholi tarvitatakse, seda enam saavad aju tundlikumad piirkonnad mõjutatud ja ka käitumine muutub vastavalt. Alkoholitarvitamine põhjustab naudingutunnet ja elevust, kuna alkohol stimuleerib dopamiini tootmist, samas aga rahustab ja vähendab ärevust, kuna alkoholi molekul seondub GABA retseptoritega, mis aeglustavad ajutegevust.

Erinevalt toimest glutamaadi retseptoritele, muudab etanool GABA retseptorite toimimise hoopis tõhusamaks ja aeglustab seega ajutegevust veelgi enam.

Esimene drink pärsib neid osi ajust, mis on seotud erinevate piirangutega - muutes tarvitaja seetõttu jutukamaks, enesekindlamaks ning ühtlasi vähendades tema sotsiaalset ärevust.

Mida enam alkoholi jõuab vereringesse, seda kiiremini väheneb alkoholi stimuleeriv toime ja mõjutatud saavad emotsioonide ning liikumisega seotud ajupiirkonnad. Viimase tulemuseks on meeleolu langus, agressiivsus, viha ning lihaskoordinatsiooni häired.

Alkohol pärsib närvikeskusi ka piirkonnas, mis kontrollib seksuaalset erutust (seda suurendades) ja suutlikkust (seda pärssides).

Lisaks võib alkohol võimendada tarvitaja eelnevat meeleolu. Seega, kui keegi on juba eelnevalt kurvameelne, siis alkohol muudab ta nukramaks ja sama mõju avaldub heatujulisel inimesel, muutes teda veelgi lõbusamaks.

Viimaste uuringute kohaselt võib alkoholijoove tõenäoliselt suurendada kalduvust vägivallatsemisele, seda eriti inimestel, kes tavaliselt oma viha ja ärritumist alla suruvad.

Põhjuslik seos alkoholitarvitamise ja vägivaldse käitumise vahel ei ole selgelt määratud. Ühe võimalusena pakutakse, et geneetiline eelsoodumus liigseks alkoholitarvitamiseks on seotud eelsoodumusega vägivaldseks käitumiseks.

06.09.2016 10:33

Kuidas möjutab inimest töö öisel ajal? Haiglas 24 tunnine vahetus ja ka tööpaigad mis ajast ei hooli.Kuidas selline pikaajaline töö tervist möjutab? Abi selleks ? On öeldud et magamata öö oleks kui jooma järgmine päev? Aitäh vastamast!!

22.10.2013 20:39
kell.3

Mina ka olen maskita. Loobusin viis aastat tagasi alkoholist täiesti. Maailm muutus värviliseks. Õppisin ja lõpetasin kõrgkooli. Kuigi need viis aastat on olnud mitmetel põhjustel väga rasked ning praegu kergemat elu ei paista kusagilt, ei kahetse ma midagi. Kindlasti leian enne elu lõppu veel inimesi, kelle nägu mind nähes särama lööb:) Proovige ka ja te ei kahetse, sest leiate iseenda.

19.06.2013 10:02
JOODIK

VIIN HALVAB JOODIKUL AJU TEGEVUSE,,, JA ONGI KURI LOOM VALMIS!!!

24.03.2012 18:29
Ines

Mh, minu muudab alkohol küll alati uimasemaks ja väsinumaks kui ma muidu olen (st ka siis seda magamajääjate tüüpi), aga ma ei saa öelda, et ma mingi hull enesepiitsutaja oleksin! Põhjus peab olema kuskil mujal, Indrek!

02.03.2012 16:15
Toomas

Hästi seletatud! Ise olen just selline niiöelda "pole maski". http://espreviews.com/

18.10.2011 10:39
Indrek

Maakeeli öelduna toimub see, et alkohol võtab inimesel "pidurid maha". Kõik see, mida siiani hoiti "maski taga", saab nüüd avalikuks. Inimesed, kes suruvad alla oma viha, hakkavad ülbama, norima, vägivallatsema. Inimesed, kes kannavad rõõmsameelsuse maski, sees aga kannavad kurbust - see kurbus tuleb välja. Inimesed, kes suruvad alla oma seksuaalseid ihasid - kui alkohol on maski maha võtnud siis need ihad tulevad välja ja inimesed muutuvad seksuaalselt ligitikkuvateks, lausa nilbeteks. Ma usun, et nii mõnedki on seda kogenud. Inimesed aga, kes hoiavad tagasi, keelavad endale rõõmu, on igapäevaselt tagasihoidlikud, eemalehoidvad, võivad muutuda väga lõbusateks, seltskondlikeks, jutukateks. Kes kannavad sees väsimust, aga ikka piitsutavad ennast aina edasi ja edasi ega luba endal puhata - jäävad magama. Ühesõnaga- kõik see, mida ei taheta välja näidata, tuleb peale alkoholi tarbimist välja, kuna alkohol lõdvestab kehapingeid, mille abil me oma maski ees hoiame, sest maski ees hoidmine nõuab alati pingutust ja ei ole loomulik. Need aga, kellel maski pole, no need ongi edasi nii nagu nad on :)

22.03.2011 21:13
vohvboihbp

itfviufiug ug ouy goui goi goi gpiuhpihlm'mll kn jhbvyfv9oypiouhpi

Küsi teadlaselt
Teatavasti vee ruumala paisub nii soojenemisel (aurustumisel) kui ka jäätumisel. Oletame, et on üks anum, mis on vett täis ja on purunematu. Mis hakkab juhtuma siis, kui sundida sellel veel jäätuda?
Jaak Kikas, Tartu ülikooli füüsika instituudi direktor :

See on huvitav küsimus, millele täpse kvantitatiivse vastuse andmine polegi nii lihtne. Üldiselt aga võiks vastata nii: kui paisumisvõimalus puudub,

Loe edasi!
Esita küsimus Kõik
Tartu Ülikool
Idee
Veider teadus
Archimedes ja Haridus- ja Teadusministeerium